Zainteresowani często udają się na szczyt hałdy Ema, aby móc podziwiać niezwykły widok na miasto Ostrawę. Sztucznie utworzony stożkowaty kopiec ma swoją specyfikę w postaci ekosystemu i swoją historię sięgającą czasów hrabiego Wilczka. Miasto odnowi i uzupełni infrastrukturę turystyczną w tym miejscu, które jest często odwiedzane przez mieszkańców i turystów.
Koszty poprawy komfortu odwiedzających wysypisko przekroczą 7,5 mln zł netto, a wykonawcą prac będzie ponownie spółka miejska Ostrava City Forests and Greenery. Zakończenie prac nastąpi w połowie lipca 2025 r.
„Kluczowe prace zostaną przeprowadzone na głównych trasach turystycznych, które zostaną na nowo wykonane ze żwiru i tłucznia, aby wyeliminować częste pogorszenie przejezdności po opadach, kiedy na trasach tworzą się nieprzejezdne kałuże i nieprzejezdne błotniste podłoże. Pochyłe części tras turystycznych zostaną uzupełnione o elementy drenażowe i przeciwerozyjne. Nowe baseny dla płazów zostaną również zbudowane jako część bioróżnorodności tego obszaru. Przeprowadzone prace są określone tak, aby nie zakłócić istniejącego charakteru wysypiska EMA” – wyjaśnił Aleš Boháč, zastępca burmistrza ds. środowiska.
Przebudowana zostanie powierzchnia przeładunkowa żwiru o powierzchni do 300 m² przy wjeździe na wysypisko Ema od strony ulicy Na Najmanské, naprawione zostaną chodniki bez krawężników, wykorzystany zostanie żwir z kruszywem łamanym i zrębkami drzewnymi. Drzewa stwarzające zagrożenie dla bezpieczeństwa operacyjnego na głównych trasach i ścieżkach składowiska odpadów Ema zostaną przycięte lub usunięte, a na głównych trasach i ścieżkach zostanie zapewniony przejezdny i możliwy do przebycia profil. Zbudowane zostaną elementy odwadniające i przeciwerozyjne, cztery do pięciu mniejszych basenów dla płazów oraz dwa drewniane mosty nad istniejącym systemem zaopatrzenia w wodę. Nie zapomniano również o odpowiednim wyposażeniu - na szczycie wysypiska zostanie zamontowanych pięć ławek, na okrężnej trasie turystycznej znajdzie się pięć drewnianych bloków do siedzenia, siedem koszy na śmieci oraz trzy tablice informacyjne o możliwych zagrożeniach w miejscach, gdzie zachodzą procesy termiczne, gdyż wysypisko jest nadal aktywne termicznie.
Hałda Ema powstała w pobliżu kopalni węgla założonej przez hrabiego Wilczka w 1861 roku. Hałda została nazwana na cześć żony hrabiego Wilczka, hrabiny Emmy. Wydobycie wstrzymano w 1933 roku. Stożkowaty stos Ema jest chronionym zabytkiem od trzech dekad (od 15 maja 1995 roku). Hałda Ema położona jest na prawym brzegu rzeki Ostrawicy w regionie Śląsko-Ostrawskim, osiąga wysokość ponad 310 metrów i dzięki aktywności termicznej jej wysokość stopniowo się obniża. W wyniku osiadania stał się trzecim co do wysokości punktem w Ostrawie. Jednak ciepło wydzielane podczas spalania odpadów przyczynia się do powstania unikalnego subtropikalnego mikroklimatu, sprzyjającego florze termofilnej. Temperatury wewnątrz hałdy sięgają nawet 1500 °C, co również sprzyja powstawaniu rzadkich minerałów. Na szczyt wzgórza prowadzi szlak turystyczny, przedstawiający historię miasta. Zwiedzający mogą również zobaczyć kłęby gazów, metanu i dwutlenku siarki. Przy dobrych warunkach atmosferycznych ze szczytu wzgórza można zobaczyć Beskidy, Jesioniki, a nawet Polskę, która znajduje się za granicą.
źródło: Urząd Miasta Ostrawa
Liczba ludności województwa morawsko-śląskiego zmniejszyła się o 2015 osób do 1,174 mln w pierwszym kwartale 2026 roku. Spadek ten spowodowany był głównie przewagą zgonów nad urodzeniami żywymi (o 1835 osób), ale także ujemnym saldem migracji (-180 osób). Liczba urodzeń żywych, zgonów i emigracji spadła w ujęciu rok do roku. Liczba zawartych małżeństw nie zmieniła się znacząco. Wzrosła natomiast liczba imigrantów w ujęciu rok do roku.
15 czerwca Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Katowice podpisało umowę z firmą Solaris Bus & Coach na dostawę 15 nowoczesnych autobusów zasilanych gazem ziemnym (CNG). Do katowickiego przewoźnika trafi 10 autobusów jednoczłonowych oraz 5 przegubowych. Wartość zakupu to ponad 38 mln zł, z tego ponad 25 mln zł pokryją środki unijne.
W pierwszych trzech miesiącach 2026 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w kraju morawsko-śląskim wzrosło o 9,8% w ujęciu rok do roku i wyniosło 45 013 CZK. Realnie zarobki wzrosły o 8,1%. W pierwszym kwartale tego roku w regionie zatrudnionych było 420,9 tys. osób, czyli o 0,2% (0,8 tys. osób) mniej niż rok wcześniej.
Frekomos
dle firemní klasifikace
Czechy, Kraj morawsko-śląski
Portal i-Region.eu
na podstawie doświadczenia
Czechy, Kraj morawsko-śląski
Portal i-Region.eu
na podstawie doświadczenia
Czechy, Kraj morawsko-śląski