Reklama
Hledáte nový trh?
06.08.2018
Administrátor

Juraj Blanár

poslanec NR SR, bývalý předseda Žilinského kraje

1/ Když se řekne česko polsko slovenský příhraniční region, co se Vám v tom okamžiku vybaví?

Určite moje rodisko, časť Trnové v Žiline, odkiaľ to nie je ďaleko do Česka i Poľska. Ako športovec mám blízko k lyžovaniu, a na Veľkej Rači sa Poľska priam dotýkame. Alebo na bežkách po Javorníckej magistrále z Čadce až na českú Kohútku. Takže prvé, čo mi napadne, že majú tieto tri krajiny k sebe veľmi blízko a je na nás, ich obyvateľoch, aby sme prehlbovali vzájomné kontakty.

2/ Kde vidíte tento příhraniční region dnes?

Ako žilinský župan som sa vždy usiloval o dobré vzťahy s Moravskosliezskym krajom i Sliezskym vojvodstvom. Výsledkom našich snažení bol aj vznik unikátneho európskeho zoskupenia Tritia, so sídlom v Tešíne. Spoločné projekty odpovedajú na opodstatnenosť tohto kroku a je na našich nasledovníkoch, aby nepoľavili v týchto aktivitách.

3/ Kde vidíte jeho budoucnost?

V spolupráci, rozvoji, ďalšom využívaní eurofondov, ale aj v budovaní infraštruktúry, ako to vidieť pri cestnom spojení zo Žiliny do Ostravy i Katovíc. Pamätám si, ako absentovali dobré cesty pred dvanástimi rokmi, a dnešný stav výstavby je potešiteľnou zmenou. Keď budú cesty dokončené, verím, že sa ešte viac zintenzívnia práce na prepojení cyklotrás, bežeckých trás i v príprave ďalších podujatí akým je napríklad skvelý Goral maratón

4/ Váš tip na návštěvu v tomto regionu?

Miest je tu neúrekom, ktoré sa dajú spoznávať z bicykla či na bežkách. Ale rád by som zdôraznil pútnické podujatie, ktoré veľmi progresívne rozširuje ponuku v duchovnom turizme. Už desať rokov sa tam tradične schádzajú veriaci zo Slovenska, Česka i Poľska na púti. Ja sám som sa tohto podujatia zúčastnil viackrát a neľutujem. Skvelý pocit prejsť na vlastných nohách tri štáty, tri kultúry a zároveň môcť okúsiť duchovný zážitok. Predposledný augustový víkend znamená teda nielen spojenie národov, ale i našich duchovných koreňov. Je dobré, že hľadáme to, čo nás spája, a nie to, čo nás rozdeľuje.

01.07.2020
Katowice

Rozvoj partnerství s businessem je jedním z cílů stanovených prof. Celinou M. Olszak, novou rektorkou Uniwerzitetu Ekonomicnego v Katowicích. Kolegium ji zvolilo do čela univerzity v úterý 30. června na období 2020–2024.

01.07.2020
Žywiec

V květnu 2020 společnost Famed Żywiec dokončila akvizici společnosti FAM (Beijing) Medical Technology, jejího výhradního distributora, který v roce 2004 uvedl polskou značku na místní trh.. Vývoz polského zdravotnického vybavení podle PAIH, odhadovaná hodnota trhu výrobců zdravotnických prostředků v Polsku je již asi 2,9 miliardy USD

01.07.2020
Gliwice

Kapela Within Temptation a Evanescence měla letos společně hrát v hale Aréna Gliwice 20. září. Informace o jejich společném koncertu byly ohlášeny v dubnu. Pořadatelé akce se však rozhodli odložit turné obou kapel na příští rok.

Reklama

spedice v silniční mezinárodní a vnitrostátní přepravě

nejprestižnější klub ve Slezsku, cafe & cocktail bar

expozice historie regionu Liptov a jeho okolí, jeho architektury, ...

nejstarší národní muzeum v Polsku

vydavatel programového a kulturního časopisu pro GOP

sdružení s aktivitami neziskového charakteru v bývalém černouhelném dole Hlubina

horské městečko pro svou malebnost zvané „Moravský Betlém“...

je krajská veřejná knihovna s výukovým statusem...

je zastřešující skupina škol pro nadstavbové vzdělání v prestižních odvětví se zaměřením na umění a módní design

městská organizace a organizátor kulturního života ve městě

Reklama

Portál i-Region.eu

dle dohody

Česko, Moravskoslezský kraj

Portál i-Region.eu

dle dohody

Česko, Moravskoslezský kraj

Portál i-Region.eu

dle dohody

Česko, Moravskoslezský kraj