Reklama
ZOO OSTRVA léto 23
14.03.2019
Šipka

Erika Jurinová

Predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja

1/ Když se řekne česko-polsko-slovenský region, co se Vám okamžitě vybaví?

Sú to priateľstvá, blízkosť a spolupráca, ktorá umožňuje rozvoj aktivít v trojuholníku regiónov týchto troch krajín. A nielen symbolické spojenie na jednom mieste - Trojmedzí, kde sa stretávajú všetky tri krajiny.  Trojmedzie sa nachádza v katastroch slovenskej obce Čierne, českej obce Hrčava a poľskej obce Istebna.

 2/ Jak vnímáte tento příhraniční region dnes? 

Vidím, ako sa vďaka spolupráci rozvíja a spája. Najmä v oblasti cestovného ruchu, v turistických či kultúrnych aktivitách a podujatiach. Opäť sa vrátim na Trojmedzie, kde sa na jednom mieste ocitnete v troch štátoch bez toho, aby vám v tom bránila hranica. Aj toto miesto, na ktoré prúdia tisíce turistov ročne, je výsledkom spolupráce samospráv, ktorá v roku 2007 priniesla nové spojenie brehov Slovenska, Poľska a Česka mostmi. Rovnako aj na vybudovanie prístreškov, chodníkov, prístupových ciest boli využité prostriedky z grantov Európskej únie, ktorej sme súčasťou.

3/ V čem spatřujete jeho budoucnost?

Verím v to, že priateľstvá a vzájomná spolupráca nielen medzi ľuďmi, ale aj samosprávami budú pokračovať. Je ešte množstvo projektov, na ktorých treba pracovať. Aby sa mohli naše priateľstvá prehlbovať, krajiny rozvíjať a zbližovať.

4/ Máte nějaký tip co navštívit v tomto regionu?

Určite je to už spomínané Trojmedzie, ktoré je zo Slovenska prístupné z obce Čierne. Ale možností, čo vidieť a navštíviť v regióne Kysúc, ktorý je súčasťou prihraničného územia, je viacero. Či už je to unikátne nálezisko kamenných gúľ v bývalom kameňolome Megoňky v Čadci - Milošovej alebo v Klokočove.  Najväčšia známa guľa má priemer cez 250 centimetrov. Ako županka Žilinského samosprávneho kraja si dovolím návštevníkov pozvať aj do Kysuckého múzea v Čadci i Krásne nad Kysucou, či do  Vychylovky, kde je nádherný skanzen ľudovej architektúry s jedinečnou úvraťovou železničkou, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti nášho kraja. Krásnych miest je však oveľa viac a ja môžem návštevníkom len odporučiť, aby si na návštevu vyhradili viacero dní a budem rada, keď sa k nám budú návštevníci radi vracať.

15.05.2024
Katowice

Během celých 30 dubnových dnů zaznamenalo letiště Katovice 358 412 cestujících, což je téměř o 12 % více než ve stejnou dobu v roce 2023. Navíc v noci ze 7. na 8. dubna obsloužilo letiště letos první milion cestujících, což z něj činí nejrychleji odbavený první milion cestujících v kalendářním roce v historii letiště.

13.05.2024
Krakow

Současný prorektor pro lidské zdroje a finanční politiku prof. Piotr Jedynak byl zvolen rektorem Jagellonské univerzity pro funkční období 2024-2028. Byl jedním ze čtyř kandidátů na tuto pozici. Zvolený rektor se funkce ujme 1. září.

13.05.2024
Ostrava

V prvním čtvrtletí 2024 se zvýšil celkový počet hostů v hromadných ubytovacích zařízeních v Moravskoslezském kraji meziročně o 2,8 % na 202,8 tisíce příjezdů. Počet přenocování dosáhl 561 tisíc nocí a meziročně vzrostl o 3,0 %. Vyšší počet hostů i strávených nocí ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku byl vykázán jak v případě domácí, tak i zahraniční klientely.

spedice v silniční mezinárodní a vnitrostátní přepravě

nejprestižnější klub ve Slezsku, cafe & cocktail bar

expozice historie regionu Liptov a jeho okolí, jeho architektury, ...

nejstarší národní muzeum v Polsku

vydavatel programového a kulturního časopisu pro GOP

se nachází na Soláni, v malebném prostředí Beskyd ...

je specializovaná stavební společnost s působností po celé ČR, a v zemích EU...

je krajská veřejná knihovna s výukovým statusem...

je zastřešující skupina škol pro nadstavbové vzdělání v prestižních odvětví se zaměřením na umění a módní design

městská organizace a organizátor kulturního života ve městě

Frekomos

dle firemní klasifikace

Česko, Moravskoslezský kraj

Frekomos

dle firemní klasifikace

Česko, Moravskoslezský kraj

Portál i-Region.eu

dle dohody

Česko, Moravskoslezský kraj