14.03.2019
i-region.eu

Erika Jurinová

Predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja

1/ Když se řekne česko-polsko-slovenský region, co se Vám okamžitě vybaví?

Sú to priateľstvá, blízkosť a spolupráca, ktorá umožňuje rozvoj aktivít v trojuholníku regiónov týchto troch krajín. A nielen symbolické spojenie na jednom mieste - Trojmedzí, kde sa stretávajú všetky tri krajiny.  Trojmedzie sa nachádza v katastroch slovenskej obce Čierne, českej obce Hrčava a poľskej obce Istebna.

 2/ Jak vnímáte tento příhraniční region dnes? 

Vidím, ako sa vďaka spolupráci rozvíja a spája. Najmä v oblasti cestovného ruchu, v turistických či kultúrnych aktivitách a podujatiach. Opäť sa vrátim na Trojmedzie, kde sa na jednom mieste ocitnete v troch štátoch bez toho, aby vám v tom bránila hranica. Aj toto miesto, na ktoré prúdia tisíce turistov ročne, je výsledkom spolupráce samospráv, ktorá v roku 2007 priniesla nové spojenie brehov Slovenska, Poľska a Česka mostmi. Rovnako aj na vybudovanie prístreškov, chodníkov, prístupových ciest boli využité prostriedky z grantov Európskej únie, ktorej sme súčasťou.

3/ V čem spatřujete jeho budoucnost?

Verím v to, že priateľstvá a vzájomná spolupráca nielen medzi ľuďmi, ale aj samosprávami budú pokračovať. Je ešte množstvo projektov, na ktorých treba pracovať. Aby sa mohli naše priateľstvá prehlbovať, krajiny rozvíjať a zbližovať.

4/ Máte nějaký tip co navštívit v tomto regionu?

Určite je to už spomínané Trojmedzie, ktoré je zo Slovenska prístupné z obce Čierne. Ale možností, čo vidieť a navštíviť v regióne Kysúc, ktorý je súčasťou prihraničného územia, je viacero. Či už je to unikátne nálezisko kamenných gúľ v bývalom kameňolome Megoňky v Čadci - Milošovej alebo v Klokočove.  Najväčšia známa guľa má priemer cez 250 centimetrov. Ako županka Žilinského samosprávneho kraja si dovolím návštevníkov pozvať aj do Kysuckého múzea v Čadci i Krásne nad Kysucou, či do  Vychylovky, kde je nádherný skanzen ľudovej architektúry s jedinečnou úvraťovou železničkou, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti nášho kraja. Krásnych miest je však oveľa viac a ja môžem návštevníkom len odporučiť, aby si na návštevu vyhradili viacero dní a budem rada, keď sa k nám budú návštevníci radi vracať.

 

 

 

20.09.2019
Gliwice

Začaly konzultace k vodní cestě přes Slezské vojvodství a spojující Odru s Wislou. Koncept Slezského kanálu zahrnuje nové vodní spojení, které spojí řeku Odru u Kędzierzyn-Koźle a řeku Wislu u Osvětimi. Potenciál kanálu má řešit problémy s dopravou a je příležitostí vyřešit mnoho aspektů vodního hospodářství, tvrdí náměstek ministra pro námořní hospodářství a vnitrozemské plavby Grzegorz Witkowski

18.09.2019
Sosnowiec

Zagłębiowski Park Sportowy nabývá skutečných obrysů. Stavba stadionu právě začala s investicí 120 milionů zl a minulou středu bylo ohlášeno výběrové řízení na výstavbu nové haly za 46,8 milionu zl. Zagłębiowski Park Sportowy bude postaven na nevyužitých pozemcích za Górkou Środulskou, z ulic Bora-Komorowskiego, Blachnickiego a Zaruskiego.

18.09.2019
Katowice

Od pondělka 16. září 2019 společnost Wizz Air otevřela nové spojení z letiště Katowice do norského Ålesundu. V současné době je celoroční trasa obsluhována dvakrát týdně, v pondělí a v pátek.

spedice v silniční mezinárodní a vnitrostátní přepravě

nejprestižnější klub ve Slezsku, cafe & cocktail bar

expozice historie regionu Liptov a jeho okolí, jeho architektury, ...

nejstarší národní muzeum v Polsku

vydavatel programového a kulturního časopisu pro GOP

sdružení s aktivitami neziskového charakteru v bývalém černouhelném dole Hlubina

horské městečko pro svou malebnost zvané „Moravský Betlém“...

je krajská veřejná knihovna s výukovým statusem...

je zastřešující skupina škol pro nadstavbové vzdělání v prestižních odvětví se zaměřením na umění a módní design

městská organizace a organizátor kulturního života ve městě

CPI Hotels, a.s.

20 000 - 22 000 Kč

Česko, Moravskoslezský kraj

RegioJet a.s.

20.000 - 40.000 Kč/měsíc

Česko, Moravskoslezský kraj

RegioJet a.s.

15000-28000 Kč/měsíc

Česko, Moravskoslezský kraj